| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
| Dimensions | 155.8 x 76 x 6.1 mm (6.13 x 2.99 x 0.24 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Build | Plastic front, aluminum body |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Shatterproof |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Single |
12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE (5.0 after SW update), aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; magnetic connector |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Moto Mods snap-on accessories |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2730 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Colors | Super Black, Fine Gold, Lunar Grey |
| Models | XT1789-05 |
| Price | 350 USD |