| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 112 x 60.5 x 15.8 mm (4.41 x 2.38 x 0.62 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Phone Edition |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Colors | Black |