| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, July |
| Dimensions | 142.5 x 74.2 x 8 mm (5.61 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 279 USD |