| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
| Dimensions | 157 x 76 x 7.2 mm (6.18 x 2.99 x 0.28 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 7.1 (Nougat); Amigo 5 |
| Chipset | Mediatek Helio P30 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| Dual |
16 MP, AF 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Sapphire Blue, Star Blue, Maple Red, Champagne Gold, Black |
| Price | About 402 USD |