| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, Q4 |
| Dimensions | 154.4 x 76.6 x 9.2 mm (6.08 x 3.02 x 0.36 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Amigo 3.2 |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3150 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Gold, Gray, White |
| Price | About 197 USD |