| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | Exp. announcement 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
| Dimensions | 97.4 x 47.9 x 17.9 mm (3.83 x 1.89 x 0.70 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6261D |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 32MB ROM, 32MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
| Colors | Black, Gold |