| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Announced | 2007, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106 x 58 x 18 mm (4.17 x 2.28 x 0.71 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.7 inches, 22.6 cm2 (~36.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~148 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6 Professional |
| Chipset | Intel XScale PXA 270 624 MHz |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM, 1GB ROM |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video |
Yes |
| Single | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Battery Type | Removable Li-Po 1530 mAh battery |
| Colors | Black |