| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 88 x 52 x 21 mm (3.46 x 2.05 x 0.83 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~33.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows CE.NET |
| Card slot | SD, up to 1 GB, 64 MB included |
| Single | 1 MP |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No 2.5 mm audio jack HiFi stereo 48 kHz playback |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |