| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 92 x 44 x 19.2 mm, 78 cc (3.62 x 1.73 x 0.76 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Card slot | No |
| Internal | 32MB |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Black |