| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, September. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120.5 x 63 x 10.3 mm (4.74 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to WP8 GDR3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Beats Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1700 mAh battery |
| Colors | Domino, Fiesta Red, Atlantic Blue, High-Rise Gray |
| Price | 165 USD |