HTC Desire 820G+ dual sim
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 820G+ dual sim is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 820G+ dual sim at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 154.5 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.3 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Marble White, Dovetail gray |
| Models | Desire 820G PLUS dua, Desire_820G_PLUS_dua |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 820G+ dual sim released?
The HTC Desire 820G+ dual sim was announced 2015, May.
What is the HTC Desire 820G+ dual sim's display size?
The HTC Desire 820G+ dual sim has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 820G+ dual sim have?
The HTC Desire 820G+ dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 820G+ dual sim have?
The HTC Desire 820G+ dual sim is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 820G+ dual sim have?
The HTC Desire 820G+ dual sim features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 820G+ dual sim battery capacity?
The HTC Desire 820G+ dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 820G+ dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 820G+ dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 820G+ dual sim run?
The HTC Desire 820G+ dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 820G+ dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 820G+ dual sim at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN