| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global LTE band 1(2100), 5(850), 8(900), 40(2300) - India , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 28(700), 38(2600), 41(2500) - Asia , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 28(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
| Dimensions | 149 x 76 x 7.9 mm (5.87 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 4GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, Laser AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Sand Gold, Glacier Silver |
| Models | Z01BDB, Z01BDA, Z01BD, Z01BDC |
| Price | 176 USD |