Asus Zenfone Go ZB452KG
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2070 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZB452KG is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2070 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZB452KG at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
4.0
display
7.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 66.7 x 11.2 mm (5.37 x 2.63 x 0.44 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, f/2.8 or 2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lemon Yellow, Charcoal Black, Pearl White, Glacier Gray, Sheer Gold, Glamour Red, Silver Blue |
| Models | X014D |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZB452KG released?
The Asus Zenfone Go ZB452KG was announced 2016, April.
What is the Asus Zenfone Go ZB452KG's display size?
The Asus Zenfone Go ZB452KG has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZB452KG have?
The Asus Zenfone Go ZB452KG comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZB452KG have?
The Asus Zenfone Go ZB452KG is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZB452KG have?
The Asus Zenfone Go ZB452KG features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZB452KG battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZB452KG has a 2070 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZB452KG support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZB452KG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZB452KG run?
The Asus Zenfone Go ZB452KG runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZB452KG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZB452KG at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.