| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - China & India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - US , LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China & India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, March |
| Dimensions | 152.5 x 77.2 x 10.9 mm (6.00 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Intel Atom Z3580 (4 GB RAM model) , Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model) |
| CPU |
Quad-core 2.3 GHz (4 GB RAM model) Quad-core 1.8 GHz (2 GB RAM model) |
| GPU | PowerVR G6430 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 40 min |
| Colors | Osmium Black, Sheer Gold, Glacier Gray, Glamor Red, Ceramic White |
| Models | Z00AD, Z00A |
| Price | 330 USD |