Asus Zenpad 8.0 Z380C
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSOleophobic coating
Sponsored
The Asus Zenpad 8.0 Z380C is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, and a 4000 mAh battery. AppsApk rates the Asus Zenpad 8.0 Z380C at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 209 x 123 x 8.5 mm (8.23 x 4.84 x 0.33 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Oleophobic coating |
| Chipset | Intel Atom x3-C3200 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF 2 MP, no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | VGA |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery (15.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Aurora Metallic |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 8.0 Z380C released?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad 8.0 Z380C's display size?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 8.0 Z380C have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 8.0 Z380C have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 8.0 Z380C have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad 8.0 Z380C battery capacity?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 8.0 Z380C support 5G?
No, the Asus Zenpad 8.0 Z380C does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad 8.0 Z380C run?
The Asus Zenpad 8.0 Z380C runs Oleophobic coating.
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 8.0 Z380C?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 8.0 Z380C at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.