| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - VS985, LS990 CDMA 800 / 1900 - VS985 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO - VS985 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - LS990 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) - VS985 LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS990 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps (LS990) LTE Cat4, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps (VS985) |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
| Dimensions | 146.3 x 74.7 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 149.7 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, 1/3", PDAF, Laser AF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS/ S-GPS (VS985) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio (LS990 model) |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Metallic Black, Silk White (Verizon), Shine Gold (Sprint) |
| Price | About 328 USD |