LG Optimus L5 II E460
5.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L5 II E460 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L5 II E460 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117.5 x 62.2 x 9.2 mm (4.63 x 2.45 x 0.36 in) |
| Weight | 103.3 g (3.63 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.4GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Indigo Black, White, Pink, Titan |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L5 II E460 released?
The LG Optimus L5 II E460 was announced 2013, February. Released 2013, April.
What is the LG Optimus L5 II E460's display size?
The LG Optimus L5 II E460 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L5 II E460 have?
The LG Optimus L5 II E460 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L5 II E460 have?
The LG Optimus L5 II E460 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Optimus L5 II E460 battery capacity?
The LG Optimus L5 II E460 has a 1700 mAh battery.
Does the LG Optimus L5 II E460 support 5G?
No, the LG Optimus L5 II E460 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L5 II E460 run?
The LG Optimus L5 II E460 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L5 II E460?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L5 II E460 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.