| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, April |
| Dimensions | 140.9 x 73 x 7.5 mm (5.55 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Front/back Gorilla Glass 5, stainless steel frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, AF |
| Features | Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) Qi wireless charging |
| Colors | Black |
| Models | TA-1005 |
| Price | About 437 USD |