Nokia X+
5.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Nokia X+ is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Nokia X+ at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 115.5 x 63 x 10.4 mm, 73.2 cc (4.55 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 128.7 g (4.52 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); X platform 1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP, 1/5" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery (BN-01) |
MISC | |
| Colors | Bright green, bright red, cyan, yellow, black, white |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia X+ released?
The Nokia X+ was announced 2014, February.
What is the Nokia X+'s display size?
The Nokia X+ has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia X+ have?
The Nokia X+ is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia X+ have?
The Nokia X+ features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Nokia X+ battery capacity?
The Nokia X+ has a 1500 mAh battery.
Does the Nokia X+ support 5G?
No, the Nokia X+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia X+ run?
The Nokia X+ runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Nokia X+?
AppsApk's editorial team rates the Nokia X+ at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.