| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
| Dimensions | 150 x 0 x 7.6 mm (5.91 x 0.0 x 0.30 in) |
| Weight | 150.3 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 88.0 cm2 |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~184 ppi density) |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | Black, Dark lake, Flash gray |
| Models | XT1921, MOTXT19218PP |
| Price | 54 USD |