Motorola Moto G4
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto G4 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto G4 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - XT1625 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - XT1622 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - XT1625 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - XT1624 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 40(2300) - XT1622 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - XT1625 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - XT1624 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 76.6 x 9.8 mm (6.02 x 3.02 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1625, XT1622, XT1624 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G4 released?
The Motorola Moto G4 was announced 2016, May.
What is the Motorola Moto G4's display size?
The Motorola Moto G4 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G4 have?
The Motorola Moto G4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G4 have?
The Motorola Moto G4 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G4 have?
The Motorola Moto G4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G4 battery capacity?
The Motorola Moto G4 has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G4 support 5G?
No, the Motorola Moto G4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G4 run?
The Motorola Moto G4 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G4?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G4 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN