| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
| Dimensions | 126.6 x 63.1 x 10.8 mm (4.98 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM (J1 mini), 8GB 1GB RAM (J1 Nxt) |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | White, Gold, Black |
| Models | SM-J105F, SM-j105H, SM-J105H, SM-J105B, SM-J105Y, SM-J105M |
| Price | About 98 USD |