Samsung Galaxy S7 edge (USA)
1.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S7 edge (USA) at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - G935V, G935P, G935R |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G935A, G935P, G935R CDMA2000 1xEV-DO - G935V, G935P, G935R HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G935T |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G935A LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - G935V LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 20(800) - G935T LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - G935P 2,4,5,8,12,13,18,19,25,38,39,40 - G935R |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 72.6 x 7.7 mm (5.94 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/4.1", 1.34µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio (after SW update; operator dependent) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Onyx, Silver Titanium, Gold Platinum, Coral Blue |
| Models | SM-G935A, SM-G935P, SM-G935V, SM-G935T, SM-G935R, SM-G935U, SM-G935L |
| Price | About 350 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S7 edge (USA) released?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) was announced 2016, February.
What is the Samsung Galaxy S7 edge (USA)'s display size?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S7 edge (USA) have?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S7 edge (USA) have?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S7 edge (USA) have?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S7 edge (USA) battery capacity?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) has a 3600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S7 edge (USA) support 5G?
No, the Samsung Galaxy S7 edge (USA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S7 edge (USA) run?
The Samsung Galaxy S7 edge (USA) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S7 edge (USA)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S7 edge (USA) at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.