| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D800, D802, VS980, LS980 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D802, VS980 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - D802 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, September |
| Dimensions | 138.5 x 70.9 x 8.9 mm (5.45 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.4, 29mm (standard), 1/3", 1.12µm, AF, OIS |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Colors | Black, White, Red, Gold |
| Models | D802, D801, D803, F320K, LS980, D800, F320L, F320S, D802TR |
| Price | About 295 USD |