LG Candy
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG Candy is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG Candy at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 73.2 x 8.2 mm (5.76 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Silver |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Candy released?
The LG Candy was announced 2018, August.
What is the LG Candy's display size?
The LG Candy has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Candy have?
The LG Candy comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Candy have?
The LG Candy is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Candy have?
The LG Candy features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Candy battery capacity?
The LG Candy has a 2500 mAh battery.
Does the LG Candy support 5G?
No, the LG Candy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Candy run?
The LG Candy runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Candy?
AppsApk's editorial team rates the LG Candy at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.