| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (market dependent) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2012, November. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 134.2 x 68 x 9 mm (5.28 x 2.68 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | TI OMAP 4470 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.9 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | White, Titanium Gray |
| Price | About 285 USD |