Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019)
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) is a tablet announced 2019. Key specs include a 8.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 201.5 x 122.4 x 8.9 mm (7.93 x 4.82 x 0.35 in) |
| Weight | 325 g (11.46 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray |
| Models | SM-P205, SM-P200 |
| Price | About 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) released?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) was announced 2019, March.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019)'s display size?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) have?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) has a 4200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) run?
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 8.0 & S Pen (2019) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN