| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - G3500 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
| Dimensions | 129.7 x 66 x 9.5 mm (5.11 x 2.60 x 0.37 in) |
| Weight | 132.5 g (4.66 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | White, Black, Pink |
| Models | SM-G3502, SM-G350, SM-G352, SM-G3520 |
| Price | About 167 USD |