Samsung Galaxy Note Edge
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.6 inches · 1600×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Note Edge is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.6 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.7 GHz Krait 450 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note Edge at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) - SM-N915G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat6 300/50 Mbps or Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.3 x 82.4 x 8.3 mm (5.96 x 3.24 x 0.33 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.6 inches, 96.2 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~524 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 3.7 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, UV, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-N9150, SM-N915A, SM-N915D, SM-N915F, SM-N915FY, SM-N915G, SM-N915K, SM-N915L, SM-N915P, SM-N915R4, SM-N915S, SM-N915T, SM-N915V, SM-N915W8, SM-N915X, SC-01G |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note Edge released?
The Samsung Galaxy Note Edge was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Note Edge's display size?
The Samsung Galaxy Note Edge has a 5.6 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note Edge have?
The Samsung Galaxy Note Edge comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note Edge have?
The Samsung Galaxy Note Edge is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note Edge have?
The Samsung Galaxy Note Edge features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy Note Edge battery capacity?
The Samsung Galaxy Note Edge has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note Edge support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note Edge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note Edge run?
The Samsung Galaxy Note Edge runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note Edge?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note Edge at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN