| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/100 Mbps |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
| Dimensions | 150.9 x 74.9 x 8.1 mm (5.94 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build | Front glass, aluminum frame, ceramic back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.4, 1/3.4", 1.0µm, AF, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120fps, 720p@240fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) Qi wireless charging 7.5W |
| Colors | Black, White |
| Models | M1803D5XA |
| Price | About 444 USD |
Check out our Exclusive Xiaomi Mi Mix 2S
$ 444.10