Xiaomi Redmi K30 5G
8.4/ 10
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.67 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi K30 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.67 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi K30 5G at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500), 78(3500); Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 165.3 x 76.6 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (100% in 57 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red, Purple, White |
| Models | M1912G7BE, M1912G7BC |
| Price | About $ 326.89"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi K30 5G released?
The Xiaomi Redmi K30 5G was announced 2019, December.
What is the Xiaomi Redmi K30 5G's display size?
The Xiaomi Redmi K30 5G has a 6.67 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi K30 5G have?
The Xiaomi Redmi K30 5G is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi K30 5G have?
The Xiaomi Redmi K30 5G is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi K30 5G have?
The Xiaomi Redmi K30 5G features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Xiaomi Redmi K30 5G battery capacity?
The Xiaomi Redmi K30 5G has a 4500 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi K30 5G support 5G?
Yes, the Xiaomi Redmi K30 5G supports 5G networks.
What operating system does the Xiaomi Redmi K30 5G run?
The Xiaomi Redmi K30 5G runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi K30 5G?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi K30 5G at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN