| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700) - A1549 GSM, A1549 CDMA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 138.1 x 67 x 6.9 mm (5.44 x 2.64 x 0.27 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 8, upgradable to iOS 12.4 |
| Chipset | Apple A8 (20 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM, 128GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.5µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 720p@240fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
| Radio | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1810 mAh battery (6.9 Wh) |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Price | About 129 USD |