Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display7.9 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- Battery4490 mAh
- OSiOS 6
Sponsored
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular is a tablet announced 2012. Key specs include a 7.9 inches display, up to 16GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, and a 4490 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1454; A1455 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A1454; A1455 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - A1454 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 200 x 134.7 x 7.2 mm (7.87 x 5.30 x 0.28 in) |
| Weight | 312 g (11.01 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 6, upgradable to iOS 9.3.5 |
| Chipset | Apple A5 (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM, 64GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4490 mAh battery (16.7 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Slate, White/Silver |
| Price | About 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular released?
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular was announced 2012, October. Released 2012, November.
What is the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular's display size?
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular has a 7.9 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular have?
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular is available with 16GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular have?
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular battery capacity?
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular has a 4490 mAh battery.
Does the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular support 5G?
No, the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular run?
The Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular runs iOS 6.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad mini Wi-Fi + Cellular at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.