| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2007 |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 105 x 45.6 x 12.2 mm (4.13 x 1.80 x 0.48 in) |
| Weight | 84 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~23.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Card slot | microSD |
| Internal | 60MB |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Single |
No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Colors | Golden Black |