Bird D615
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery650 mAh
- OS—
Sponsored
The Bird D615 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 650 mAh battery. AppsApk rates the Bird D615 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 45.6 x 12.2 mm (4.13 x 1.80 x 0.48 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 60MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Soft-touch Grey, Shining Blue |
● Questions about this phone
When was the Bird D615 released?
The Bird D615 was announced 2007.
What is the Bird D615's display size?
The Bird D615 has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What camera does the Bird D615 have?
The Bird D615 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Bird D615 battery capacity?
The Bird D615 has a 650 mAh battery.
Does the Bird D615 support 5G?
No, the Bird D615 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Bird D615?
AppsApk's editorial team rates the Bird D615 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.