| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p@24fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 346 USD |