Garmin-Asus A10
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The Garmin-Asus A10 is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.2 inches display, up to 4GB storage, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the Garmin-Asus A10 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, April. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, Garmin navigation |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 346 USD |
● Questions about this phone
When was the Garmin-Asus A10 released?
The Garmin-Asus A10 was announced 2010, April. Released 2010, July.
What is the Garmin-Asus A10's display size?
The Garmin-Asus A10 has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Garmin-Asus A10 have?
The Garmin-Asus A10 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Garmin-Asus A10 have?
The Garmin-Asus A10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Garmin-Asus A10 battery capacity?
The Garmin-Asus A10 has a 1500 mAh battery.
Does the Garmin-Asus A10 support 5G?
No, the Garmin-Asus A10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Garmin-Asus A10 run?
The Garmin-Asus A10 runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the Garmin-Asus A10?
AppsApk's editorial team rates the Garmin-Asus A10 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.