| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 48, 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
| Dimensions | 158.5 x 79 x 8.5 mm (6.24 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.72 inches, 90.2 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, oleophobic coating |
| OS | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 8GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.6, 1/3.1", 1.0µm, 2x optical zoom |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/30/60/120fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmos stereo speakers (THX-certified amplifiers) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) Fast wireless charging 15W |
| Colors | Mirror back, Rugged satin |
| Models | Phone 2 |
| Price | About 399 USD |