Razer Phone
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Razer Phone is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 8 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Razer Phone at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 77.7 x 8 mm (6.24 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.6", 1.4µm, Dual pixel PDAF 12 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with Dolby Atmos stereo speakers (THX-certified amplifiers) |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 834 USD |
● Questions about this phone
When was the Razer Phone released?
The Razer Phone was announced 2017, November.
What is the Razer Phone's display size?
The Razer Phone has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Razer Phone have?
The Razer Phone comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Razer Phone have?
The Razer Phone is available with 64GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Razer Phone have?
The Razer Phone features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Razer Phone battery capacity?
The Razer Phone has a 4000 mAh battery.
Does the Razer Phone support 5G?
No, the Razer Phone does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Razer Phone run?
The Razer Phone runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Razer Phone?
AppsApk's editorial team rates the Razer Phone at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN