| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 76 x 46.5 x 11 mm (2.99 x 1.83 x 0.43 in) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Chipset | Qualcomm QSC6270 |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 2 GB included |
| Single | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
| Colors | Black |