| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 72 x 39 x 26.5 mm (2.83 x 1.54 x 1.04 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Card slot | No |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Colors | Colors |