Sewon SRD-3000
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 176×220
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1050 mAh
- OS—
Sponsored
The Sewon SRD-3000 is a smartphone announced 2004. A 1050 mAh battery. AppsApk rates the Sewon SRD-3000 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 91 x 48 x 18 mm (3.58 x 1.89 x 0.71 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Colors |
● Questions about this phone
When was the Sewon SRD-3000 released?
The Sewon SRD-3000 was announced 2004, Q2.
What is the Sewon SRD-3000 battery capacity?
The Sewon SRD-3000 has a 1050 mAh battery.
Does the Sewon SRD-3000 support 5G?
No, the Sewon SRD-3000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sewon SRD-3000?
AppsApk's editorial team rates the Sewon SRD-3000 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.