| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 108 x 45 x 20 mm, 76 cc (4.25 x 1.77 x 0.79 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Card slot | No |
| Internal | 3.7MB |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |