Sendo SV663
2.1/ 10
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Sendo SV663 is a smartphone announced 2004. A 800 mAh battery. AppsApk rates the Sendo SV663 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 108 x 45 x 19.5 mm, 76 cc (4.25 x 1.77 x 0.77 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 3.3MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Sendo SV663 released?
The Sendo SV663 was announced 2004, Q3.
What is the Sendo SV663 battery capacity?
The Sendo SV663 has a 800 mAh battery.
Does the Sendo SV663 support 5G?
No, the Sendo SV663 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sendo SV663?
AppsApk's editorial team rates the Sendo SV663 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.