| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 117.5 x 62.9 x 12 mm (4.63 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6571 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@25fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Titanium Grey, Silver |
| Price | About 64 USD |