Spice N-300
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Spice N-300 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Spice N-300 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 150.4 x 74.8 x 9.8 mm (5.92 x 2.94 x 0.39 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6571 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
● Questions about this phone
When was the Spice N-300 released?
The Spice N-300 was announced 2014, August.
What is the Spice N-300's display size?
The Spice N-300 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Spice N-300 have?
The Spice N-300 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Spice N-300 have?
The Spice N-300 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Spice N-300 battery capacity?
The Spice N-300 has a 2000 mAh battery.
Does the Spice N-300 support 5G?
No, the Spice N-300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Spice N-300 run?
The Spice N-300 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Spice N-300?
AppsApk's editorial team rates the Spice N-300 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.