| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - ST18i |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, June. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 111 x 53 x 9.4 mm (4.37 x 2.09 x 0.37 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.3 inches, 30.0 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~297 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 1GB (300MB user available), 512MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | Black, Gold, White, Pink |
| Price | About 188 USD |