Sony Xperia XA1 Plus
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3430 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Sony Xperia XA1 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 23 MP main camera, a 3430 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA1 Plus at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G3421, G3412, G3416, G3426 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - G3421, G3412 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 75 x 8.7 mm (6.10 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/4", AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (Pump Express+ 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3430 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Pink, Gold |
| Models | G3416, G3412, G3426, G3421, G3423 |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA1 Plus released?
The Sony Xperia XA1 Plus was announced 2017, August.
What is the Sony Xperia XA1 Plus's display size?
The Sony Xperia XA1 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA1 Plus have?
The Sony Xperia XA1 Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA1 Plus have?
The Sony Xperia XA1 Plus is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA1 Plus have?
The Sony Xperia XA1 Plus features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XA1 Plus battery capacity?
The Sony Xperia XA1 Plus has a 3430 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA1 Plus support 5G?
No, the Sony Xperia XA1 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA1 Plus run?
The Sony Xperia XA1 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA1 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA1 Plus at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN