| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2010, February. Released 2010, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122 x 65 x 12.9 mm (4.80 x 2.56 x 0.51 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 4.1 inches, 47.8 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5.3 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | 480p@30fps |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | Black, White |