Toshiba Excite Go
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Toshiba Excite Go is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Toshiba Excite Go at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 199 x 119.8 x 10.9 mm (7.83 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight | 354.4 g (12.49 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery (13 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Silver, Black/White |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Toshiba Excite Go released?
The Toshiba Excite Go was announced 2014, May.
What is the Toshiba Excite Go's display size?
The Toshiba Excite Go has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Toshiba Excite Go have?
The Toshiba Excite Go comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Toshiba Excite Go have?
The Toshiba Excite Go is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What is the Toshiba Excite Go battery capacity?
The Toshiba Excite Go has a 3500 mAh battery.
Does the Toshiba Excite Go support 5G?
No, the Toshiba Excite Go does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Toshiba Excite Go run?
The Toshiba Excite Go runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Toshiba Excite Go?
AppsApk's editorial team rates the Toshiba Excite Go at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN